Znáte NaNoWriMo?

22. října 2017 v 18:58 | V. V. |  Psaní
Pokud je odpověď na otázku v názvu tohohle článku ano, potom je vše jak má být a doufám, že vám vaše kreativní cíle vyjdou. Pokud odpovídáte ne, ale stále máte zájem článek číst, vemte si k ruce papír, tužku, a dělejte si poznámky Tohle bude na dlouho.

Vlastně už ani nevím, jak jsem se k tomu dostala, ale bylo nebylo, v roce 2015, jsem o tom slyšela poprvé. National Novel Writing Month, volně přeloženo jako Mezinárodní Měsíc Psaní Románů. Jedná se o literární projekt koordinovaný přes internet, který v podstatě spočívá v tom, že se účastníci z celého světa v listopadu seberou a zkusí napsat román o 50 000 slovech. Je přísně zakázáno editovat jakkoliv svou práci, pokud jste ještě nedosáhli svého cíle, a i potom je vřele doporučováno počkat s úpavami textu pár měsíců, než se vše v klidu uleží a vy si trochu oddechnete a naberete nové síly. Protože napsat zhruba 1600 slov za den skutečně není procházka růžovým sadem, věřte mi.

Projekt má vlastní web a vlastně i stejně pojmenovanou neziskovou organizaci se sídlem, tuším, v Americe. Pokud se rozhodnete zaregistrovat, pokusí se vám co nejvíce vaši cestu za prvním náčrtem románu usnadnit, a to jak pravidelnými e-maily se zajímavým obsahem (od blogů o literatuře přes povzbudivé články úspěšných autorů po youtube videa o problémech se psaním během NaNoWriMa), tak možností si spoustu věcí dělat podle svého. Nikdo nikdy nebude kontrolovat, jestli skutečně dodržujete velmi stručná pravidla, nikdy se nestane, že by vás nědo cizí osočil z podvádění a chtěl po vás vrátit tričko výherce nebo jiné "značkové" zboží, které si můžete zakoupit a NaNoWriMo tak podpořit. Všichni totiž vědí, že z podvádění nic nemáte.

Není to soutěž. Samozřejmě že jedinci, kterým by to tak vyhovovalo více, se najdou, ale pro ty není problém na fóru založit vlastní vlákno a soutěžit mezi sebou a nerušit tím ostatní, pro které jde jen o nástroj k motivaci. Nikdo vás nenutí přispívat, ovšem pokud se rozhodnete tak učinit, čeká vás (v případě, že to tak chcete) jak reklamní zboží, tak zmínka na seznamu dárců. A samozřejmě stylová svatozář na vašem profilovém obrázku, aby všichni věděli, že jste anděl.

Přiznávám, že jsem nestudovala podrobnosti, ale vím, že se NaNoWriMo podílí, nebo dokonce vede, programy podporující mladé a začínající spisovatele, ale co je důležitější, snaží se spojovat psaveckou komunitu, a tak se můžete seznámit jejich prostřednictvím s dalšími účastníky ve vašem (bližším či širším) okolí. V Čechách a na Slovensku je aktuálně zaregistrováno 1663 lidí, z toho zhruba 83 přihlášených k aktuálnímu ročníku.

webové stránky NaNoWriMa vám dávají volně k dispozici grafy a statistiky vašeho pokroku v rámci měsíce, přepočítávají, kolik slov denně jste průměrně napsali a musíte napsat, abyste román dokončili skutečně do konce listopadu, nebo třeba datum, kdy se dopíšete ke zdárnému konci současným tempem. Nabízí podporu komunity, rady a tipy ostřílených autorů, z nichž někteří skutečně prorazili díky úsilí, které psaní věnovali právě díky tomuto projektu a dává vám možnost konečně se dokopat a napsat něco, co možná nebude hned od začátku převratně dobré, ale bude to hotové.

Dále už snad jen přikládám odkaz na jejich web (https://nanowrimo.org/) a doufám, že se tam potkáme (i kdyby jen virtuálně).

Psaní zdar a užívejte konec října.

V.V.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama